350 vite më parë vdiq Rembrandti

31 Janar, 2019 - 10:33 am

Holanda përkujton 350-vjetorin e vdekjes së piktorit të madh, Rembrandt van Rijn.

Në galerinë ”Mauritshuis” në Hagë u hap një ekspozitë e veçantë me të gjitha pikturat e Rembrandtit, ku ndër të tjera ishte edhe portreti i fundit i artistit të famshmen “Mësimi i anatomisë nga Dr. Nicolaes Tulp” nga 1632.

Princesha Beatrice e Holandës do të hapë zyrtarisht ‘’Vitin Rembrandt’’.

“Rembrandt ka një kuptim të veçantë për çdo brez”, theksoi drejtoresha e ”Mauritshuis”, Emily Gordenker .

Për herë të parë, muzeu i ekspozon të gjitha 18 pikturat  autentike që janë shtuar në koleksion gjatë shekujve.

Njëmbëdhjetë prej tyre ishin pikturuar nga ai sipas zbulimeve më të fundit shkencore, ndërsa pesë u ishin atribuar piktorëve të tjerë, ndërsa dy pikturat e tjera do të shqyrtohen në detaje.

Piktori me famë botërore u lind në Leiden në 1606 dhe vdiq më 4 tetor 1669 në Amsterdam.

Rijksmuseum në Amsterdam, me koleksionin më të madh në botë nga Rembrandti, planifikon të tregojë të gjitha veprat e piktorit në koleksionin e tij në një ekspozitë duke filluar nga muaji shkurt./ os/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme