займ на карту онлайн потребительский кредит

5 prill 1992, dita kur nisi rrethimi i Sarajevës

5 Prill, 2018 - 5:28 pm

5 prilli shënon ditën e parë kur nisën trazirat e asaj që do të konsiderohet më pas Saga e Sarajevës, që zgjati 1425 ditë dhe ku humbën jetën rreth 10 mijë qytetarë të Sarajevës.

Forcat serbe do të masakronin e vranin gjithçka që dilte para syve të tyre.

Saga e Sarajevës është rrethimi më i gjatë që ka ndodhur në një kryeqytet ndonjëherë, shkruan KultPlus.

5 prilli i para 25 vitesh ishte dita kur do të niste një periudhë terri për Sarajevën. Me këtë galeri të fotografive po i kujtojmë disa momente të Sarajevës së Bosnjës.

Rrethimi dhe praktikisht lufta brenda në kryeqytet zgjati deri me 29 shkurt 1996.

Të ngjajshme