Adoleshentët në Çikago thyejnë rekord botëror me një mozaik me drithëra, mbledhin para për Ukrainën

12 Gusht, 2022 - 7:00 pm

Adoleshentët në Çikago të pajisur me drithëra mëngjesi krijuan një mozaik të rekordeve botërore Guinness të enjten duke mbledhur para për Ukrainën, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Duke përdorur rreth 5,000 kuti me drithëra të dhuruara nga Kellogg’s, anëtarët e Chicago Children United for Ukraine krijuan një mozaik gjigant drithërash në dyshemenë e sallës së madhe bankare të Korporatës Financiare Wintrust në qendër të qytetit të Çikagos.

Ata përdorën kuti të verdha Corn Pops dhe Rice Krispies blu për të rikrijuar një përshkrim të flamurit ukrainas. Ukraina ka luftuar kundër një pushtimi rus që nga shkurti.

“Ne donim të rrisim ndërgjegjësimin për Ukrainën,” tha 15-vjeçari Michael Kotcher. “Pra, ne vendosëm të thyenim një rekord me një kauzë të mirë pas tij.”

Drithërat do t’i dhurohen një banke lokale ushqimore, ndërsa donatorët kanë premtuar afro 15,000 dollarë për mbledhjen e fondeve deri më tani.

“Është e shkëlqyeshme sepse ne po ndihmojmë në nivel global dhe lokal,” tha Kotcher./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme