Alkent Pozhegu thyen rekordin Guinnes me portretin e Rita Orës (FOTO)

2 Shtator, 2017 - 5:54 pm

Rekordi për Mozaikun më të madh me fara tashmë i takon artistit Alkent Pozhegu, shkruan KultPlus.

Gjithçka filloi në Palestrën e Sportit ‘Shani Nushi’ në Gjakovë. Aty, artisti filloi të ndërtojë Mozaikun më të madh me fara. Tentimi i tij i radhës që të futet në Librin e Rekordeve Guinness ishte me figurën e një shqiptareje që e njeh tërë bota, me figurën e këngëtares shqiptare Rita Ora. Tashmë, Alkent Pozhegut i është konfirmuar që ka thyer rekordin Guinness, shkruan KultPlus.

Pozhegu ka përdorë 2 ton drithëra për realizimin e portretit të këngëtares shqiptare Rita Ora, portret ky që është realizuar me synim për rekordin Guinness World Records dhe që tashmë ky punim është pjesë e rekordeve.

Mozaiku i cili shfaq imazhin e Rita Orës është 300 m² dhe është arritur duke përdorur misër, grurë, farë luledielli dhe fasule.

Për Alkent Pozhegun, ky është rekordi i dytë në Guinnes pas atij në vitin 2014 ku ai punoj një tjetër mozaik nga drithërat. Ky mozaik kishte dimensionet 20×25 m, me një hapësire 500 metra katrorë.

Mozaiku sportiv për librin e Guinnessit, i gjithi është ndërtuar nga drithërat (misër, oriz dhe grurë), në tentimin për të thyer rekordin aktual 400 m2 i cili u vendos në Indi dhe kështu ja doli.

Për këtë punim ai ka përdorur 2500 kilogramë drithëra për të krijuar emrat e dy futbollistëve – Messi dhe Ronaldo. Në mozaik janë edhe simbolet e klubeve Real Madrid dhe Barcelona. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme