Arben Meksi fiton Çmimin Ndërkombëtar për Karikaturë

17 Qershor, 2018 - 7:00 pm

Në konkursin botëror të karikaturës të zhvilluar në Qipro, ku morën pjesë rreth 348 karikaturist nga 64 vende të ndryshme të botës, u parapriten 802 punime.

Karikaturisti Arben Meksi u nderua me çmim special. Ky konkurs trajtonte temën e ruajtjes së paqes në botë, e shprehur përmes simbolit të pemës së ullirit.

Ideja që ka paraqitur autori në këtë punim, janë pemët e prera të ullirit dhe pëllumbi i cili fluturon sipër tyre me folenë e lidhur pas trupit duke mbajtur në sqep degë e ullirit, duke shpëtuar kështu simbolin e paqes.

Karikatura u vlerëua jo vetëm për mesazhin që përcillte por edhe për paraqitjen grafike të saj. Punimet e paraqitura në këtë konkurs, u vlerësuan nga një juri ndërkombëtare. Fituesit që u nderuan me çmim, do të marrin pjesë në ceremoninë e ndarjes së tyre, shkruan Java News./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme