Artisja që shndërron mbeturinat në bizhuteri

15 Shkurt, 2019 - 6:30 pm

Me një thes në shpinë, artistja Mariya Sorokina, çdo fundjavë shkon në qendrën për riciklim në Kiev të Ukrainës për të çuar mbeturinat. Për dallim prej recikluesve tjerë, ajo kthehet në shtëpi me “thesar” apo plastikë të ricikluar të cilën e shndërron në aksesorë glamurozë.

Shndërrimi i plastikës në produkte me vlerë ose formë arti është në modë nga artistët. E motivuar nga pasioni për modën dhe dëshirën që ta mbajë Ukrainën e pastër, Sorokina 27-vjeçare themeloi kompaninë e modës në prill të vitit 2018 dhe shet vëth e bizhuteri tjera prej plastike.

Image

Ajo thotë se projekti kishte lindur nga koncepti prej fjalisë “bërlloku është thesar” dhe do që mbeturinat të konsiderohen burim për bëra të mira. Vetëm disa muaj më vonë projekti i saj u shfaq në Javën e Modës në Ukrainë. Ajo bashkëpunoi me dizajnerin Roussin për koleksionin pranverë-verë.

Image

Sorokina kërkon shishe shamponi dhe material me ngjyra, të cilat i përdor për dizajnim të vëthëve. Shpesh kërkon ngjyra të veçanta për t’iu përshtatur kërkesave të klientëve. Ngjashëm si qendra e riciklimit, një rrjet i salloneve të bukurisë kanë filluar furnizimin me shishe të zbrazëta./koha.net/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme