Artistja Marina Abramoviq do ta elektrizojë veten

7 Prill, 2018 - 3:26 pm

Artistja serbe Marina Abramoviq ka gjetur inspirimin e saj të radhës artistik.

Në vitin 2020, në Royal Academy of Arts në Londër, ajo do të tentojë ta elektrizojë veten me fuqinë 1 milion voltësh, për të copëtuar në dysh një qiri me fuqinë e saj.

Ajo po punon me kompaninë Factum Arte të cilët po e përgatisin një makinë e cila do ta shokojë atë dhe energjinë e saj trupore.

“Nëse gjithcka është vënë në rregull, fuqia e elektricitetit që vjen nga gishtat do ta vendosë një qiri një metër larg jush. Është inspirim sikur në shekullin 19 kur volti përdorej për fotografi të printuara” tregojnë nga Factum Arte.

Për më tepër, artistja e njohur 71 vjeçare e cila jeton në Nju Jork do ta krijojë edhe një tavolinë afër saj dhe një fontanë. Ajo thotë se dëshiron që nga secila pjesë e trupit të saj të dalë gjak.

Kjo do të jetë hera e parë në 250 vite që në Royal Academy of Arts një grua vjen me ekspozitë retrospektive të të gjitha punëve të jetës së saj. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme