Punime anatomike të punuara tërësisht nga librat e vjetër

15 Gusht, 2018 - 10:30 am

“Këto vepra janë të punuara nga një lloj letre japoneze dhe nga skajet e librave të vjetër”, ka shpjeguar artistja Lisa Nilsson.

Janë të ndërtuara me një teknikë të rrokullisjes dhe formimit të rripave të ngushtë prej letre të quajtura filigran letre, transmeton Klan Kosova.

Kjo teknikë u praktikua fillimisht nga murgeshat dhe murgjit e rilindjes për të krijuar vepra artistike nga skajet e librave të vjetër biblik dhe më vonë gjatë shekullit 18, kjo teknikë u përdor nga gratë për të kaluar kohën e lirë”.

Nilsson’s Tissue Series është një artist që ju kushton vëmendje detajeve dhe një realizues i mirë që ia del të krijojë vepra të shkëlqyera të anatomisë së njeriut dhe të kafshëve.

Më poshtë mund t’i shikoni veprat e mrekullueshme të artistit Nilsson./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme