Artistja që shndërron mbeturinat në bizhuteri

17 Shkurt, 2019 - 11:40 pm

Me një thes në shpinë, artistja Mariya Sorokina çdo fundjavë shkon në qendrën për riciklim në Kiev të Ukrainës për të çuar mbeturinat. 

Për dallim prej recikluesve të tjerë, ajo kthehet në shtëpi me “thesar” apo plastikë të ricikluar, të cilën e shndërron në aksesorë glamurozë. Shndërrimi i plastikës në produkte me vlerë ose formë arti është në modë nga artistët. 

E motivuar nga pasioni për modën dhe dëshirën që ta mbajë Ukrainën e pastër, Sorokina 27-vjeçare themeloi kompaninë e modës në prill të vitit 2018 dhe shet vëth e bizhuteri të tjera prej plastike. Ajo thotë se projekti kishte lindur nga koncepti prej fjalisë “bërlloku është thesar” dhe do që mbeturinat të konsiderohen burim për gjëra të mira. 

Vetëm disa muaj më vonë projekti i saj u shfaq në Javën e Modës në Ukrainë. Ajo bashkëpunoi me dizajnerin Roussin për koleksionin pranverë-verë. Sorokina kërkon shishe shamponi dhe material me ngjyra, të cilat i përdor për dizajnim të vëthëve. Shpesh kërkon ngjyra të veçanta për t’iu përshtatur kërkesave të klientëve. 

Ngjashëm si qendra e riciklimit, një rrjet i salloneve të bukurisë kanë filluar furnizimin me shishe të zbrazëta.

Të fundit

Të ngjajshme