займ на карту онлайн потребительский кредит

Banksy me mural të ri kundër vrasjeve raciste, “djeg flamurin amerikan”

6 Qershor, 2020 - 11:00 pm

Pas trazirave të fundit në SHBA, Banksy është shfaqur me një mural të ri.

“Njerëzit me ngjyrë po dështojnë”, ka shkruar artisti i njohur anonim, duke aluduar tek vrasja e afro-amerikanit George Floyd.

Banksy ka shfaqur mbështetjen e tij kundër vrasjeve raciste në SHBA, me thirrjen “Jetët e zezakëve vlejnë”.

Murali shfaq skenën e një vigjilje, ku një qiri djeg flamurin amerikan.

Më pas, artisti që mbetet gjithnjë anonim, ka publikuar muralin e realizuar edhe në rrjetin social Instagram, duke shkruar; “Fillimisht mendova që duhet ta mbyll gojën dhe t’ia lë zezakëve të merren me këtë çështje. Por pse ta bëjë këtë? Nuk është problemi i tyre, është problemi im”.

Më pas, duke kritikuar “sistemin e të bardhëve”, ai ka thënë se “ky është një problem i të bardhëve,dhe ata duhet ta zgjidhin këtë”. /Koha.net /KultPlus.com

Të ngjajshme