Berisha: Po i japim ngjyrë ‘Shkallëve të Dragodanit’

10 Maj, 2021 - 6:51 pm

Në kuadër të shënimit të ditëve të Evropës, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Europe House Kosovo, kanë filluar ngjyrosjen e ‘Shkallëve të Dragodanit’, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga drejtori për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha i cili në një postim në Facebook ka shkruar se qasja e tyre shkon çdo herë drejt ringjalljes dhe zbukurimit.

Tutje ai ka shtuar se përdorimi i ngjyrave në hapësira publike nuk është vetëm një akt artistik, por dhe një formë e veprimit politik se si e shohim qytetin tonë.

Berisha gjithashtu ka kërkuar mirëkuptim nga banorët e kësaj zone sepse ecja nëpër shkallë gjatë këtyre ditëve do të jetë e pamundur.

Më poshtë mund të lexoni njoftimin e plotë:

Ne kuader te shenimit te Diteve te Europes, permes bashkepunimit me Europe House Kosovo, po i japim ngjyre “Shkalleve te Dragodanit”.

Qasja jone eshte gjithmone drejt ringjalljes dhe zbukurimit. Te krijojme per te ndiku, duke transformu hapesira publike me nje vizion te fuqishem. Andaj, perdorimi i ngjyrave ne hapesire publike nuk eshte vetem nje akt artistik, perkundrazi eshte nje forme e veprimit politik se si e shohim qytetin tone.

Vepra eshte duke u realizu nga nje grup punes me artiste vendor dhe nderkombetar. Faleminderit Ag On dhe ekipit punues per kurimin artistik dhe realizimin e vepres.

Ps. Gjate ketyre diteve ecja neper shkalle eshte e pamundur, andaj lusim per mirekuptim banoret e lagjes./ KultPlus.com

May be an image of one or more people, people standing and outdoors
May be an image of one or more people, dog and outdoors
No photo description available.
May be an image of 1 person and outdoors
May be an image of 1 person and outdoors
May be an image of one or more people, people standing and outdoors
May be an image of 1 person, standing and outdoors
May be an image of outdoors

Të fundit

Të ngjajshme