Danimarka përuron muzeun “Andersen”

30 Qershor, 2021 - 9:54 pm

Një mjedis poetik prej 50 milionë eurosh i kushtuar imagjinatës: Danimarka inauguroi sot muzeun e ri në nder të tregimtarit të saj gjenial, Hans Christian Andersen, në qytetin e tij të lindjes në Odense.

I realizuar për dhjetë vjet, projekti i rinovimit të një muzeu të mëparshëm të vjetëruar u krye nga arkitekti japonez Kengo Kuma, i cili gjithashtu projektoi stadiumin e ri olimpik në Tokio.

Ky i fundit shpjegoi se ai ishte frymëzuar nga një nga përrallat e autorit danez, “Le Briquet”, me një pemë që zbulonte një botë nëntokësore: dy të tretat e hapësirës së ekspozitës janë nën tokë.

“Ideja prapa modelit arkitektonik i ngjan metodës së Andersenit, ku një botë e vogël papritmas kthehet në një univers më të madh”, tha arkitekti përpara inaugurimit.

Përzierja e drurit dhe qelqit në ndërtesat rrethore në një kopsht të gjerë me shtigje me kalldrëm dhe mure bimësie të larta, ndërtesa përfundimisht kushtoi rreth 390 milionë kurona daneze (rreth 52 milionë euro), veçanërisht e financuar nga një fondacion privat.

Muzeu u përurua nga Mbretëresha e Danimarkës Margrethe II./atsh/ KultPlus.com

Të ngjajshme