Dhimbja e shqiptarëve nëpërmjet fotografive (FOTO)

14 Janar, 2018 - 10:00 pm

Qeveria e Kosovës është duke u përgatitur për shënimin e dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, shkruan KultPlus.

Dhe për të shënuar këtë festë, padyshim këtij populli i kujtohen vuatjet e mëdha që ka kaluar nga regjimi i Millosheviqit, ku si pasojë e atij regjimi janë vrarë, masakruar e përnedjekur shumë shqiptarë.

Deportimi i popullit të Kosovës në disa pika kufitare pat bërë jehonë ndërkombëtare, pas fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër regjimit serb, mirëpo, sikurse që pat bërë jehonë deportimi i këtij populli, po të njëjtën jehonë pat shënuar kthimi i tyre pas clirimit të vendit, pasi që, një përqindje e lartë e popullit u pat kthyer brenda disa ditëve. Kujtojmë ato ditë të vështira nëpërmjet këtyre fotografive./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme