Doruntina Kastrati do të përfaqësojë Kosovën në Bienalen e Venedikut 2024

26 Shtator, 2023 - 3:12 pm

Doruntina Kastrati do të përfaqësojë Kosovën në Bienalen e Venedikut 2024, ka bërë të ditur Hajrulla Çeku, ministri i Ministrisë së Kulturës.

Më poshtë po sjellim njoftimin e plotë të ministrit Çeku.

“Heshtjet Kumbuese të Metalit dhe Lëkurës”, kuruar nga Erëmirë Krasniqi dhe me komisionere Hana Halilaj, është vepra e përzgjedhur nga juria në mesin e 8 propozimeve sa ishin.

Artistja ka propozuar një instalacion skulpturor që trajton punën e feminizuar, pabarazitë në vendin e punës dhe pasojat e tyre.

Padyshim ky projekt ka potencial të madh për t’u bërë një hap i rëndësishëm në trajektoren e Pavijonit të Kosovës. Përgëzime dhe shumë suksese në Bienale./ KultPlus.com

Të ngjajshme