Ekspozita më e madhe ndonjëherë e Da Vinçit, do të hapet në Paris

20 Tetor, 2019 - 2:00 pm

Louvre do të presë vepra të artistit italian pas përhapjeve të gjata politike dhe betejave ligjore.

Shfaqja më e rëndësishme e artit të bllokut në Paris për gjysmë shekulli, ku u deshën 10 vite për ta përgatitur, pothuajse u shkatërrua nga bllokimi diplomatik midis Italisë dhe Francës që nga lufta e dytë botërore. Ditë të tëra para hapjes dhe ende nuk ka asnjë shenjë nëse do të shfaqet një nga veprat kryesore.

Ekspozita e Leonardo da Vincit në Louvre do të zë vend, për të shënuar 500 vjet nga vdekja e mjeshtrit italian të Rilindjes, ku do të hapet përfundimisht javën e ardhshme pasi muzeu më i vizituar në botë përgatitet të trajtojë një fluks të madh vizitorësh.

Një nga ekspozitat më të shtrenjta të zhvilluara ndonjëherë në Francë, është hera e parë që një numër kaq i madh i vizatimeve, skicave, shkrimeve dhe pikturave të Leonardos janë të bashkuara në një vend.
Mirëpo, akoma ekziston misteri se kush e zotëron pikturën, një përshkrim të Jezuit në veshjen e Rilindjes, i cili dikur mendohej se mbahej Gulf. Në mënyrë të pazakontë, hapësira e ekspozitës është projektuar për të akomoduar fotografitë që vijnë ose refuzohen në minutën e fundit.

“Asnjëherë nuk kemi qenë në këtë situatë,” tha një përfaqësues muze.
Leonardo, jeta e të cilit ka qenë një burim i vazhdueshëm i krijimit të mitit, konsiderohet një gjeni vizionar – një piktor, shkencëtar, inxhinier dhe shpikës. I lindur si djali i paligjshëm i një noteri në qytetin kodrinor Tuscan të Vinci në 1452, humanisti italian punoi në Firence dhe Milano, dhe i kaloi vitet e tij të fundit në gjyqin e mbretit francez Francis I në Loire, ku vdiq në 2 maj 1519.

Që atëherë, ajo që dihet në jetën e tij është shtruar dhe kapur; Vegjetarianizmi i tij dhe interesi për mirëqenien e kafshëve janë cituar nga grupet franceze kundër gjuetisë ndërsa fytyrat androgjene në shumë nga portretet e tij konsiderohen nga disa si një pyetje moderne e gjinisë.
Në zemër të ekspozitës së Luvrit janë mësimet që mund të mësohen rreth personalitetit të Leonardos, nga realizmi frikësues në veprën e tij: portrete të tilla si La Belle Ferronnière, Mona Lisa ose përshkrimin e tij te Shën Gjonit Pagëzuesit.

Leonardo pikturoi relativisht pak – ka vetëm rreth 15 piktura të mbetura – nga të cilat nëntë janë në këtë shfaqje. Ai punoi shumë ngadalë, duke shpenzuar shpesh më shumë se një dekadë në një pikturë. Ekspozita përfshin shumë nga vizatimet e tij të jashtëzakonshme. Kuratorët argumentojnë se interesi i tij për shkencën – veçanërisht astronomi, botanikë dhe përplasja e vazhdueshme e tij me probleme matematikore – nuk ishte një zhveshje që e largoi atë nga arti, por ishte thelbësore për përpjekjen e tij për të arritur përsosmëri në pikturën e tij.

“Ai kishte një aftësi jo vetëm për të përshkruar gjërat nga jashtë, por edhe për të treguar atë që ishte brenda: lëvizjen dhe dridhjen e jetës, emocionet e brendshme”, tha Louis Frank, një nga kuratorët e shfaqjes.
Megjithatë, Mona Lisa – një nga veprat kryesore që tërheq 30,000 vizitorë në Louvre për cdo ditë – do të mbetet lart në vendin e saj të zakonshëm. Hapësira e përkohshme e ekspozitës kushtuar shfaqjes ”Leonardo” mund të strehojë vetëm 7,000 njerëz në ditë dhe muzeu nuk ka dashur të parandalojë që vizitorët e tjerë ta shohin atë.

Do të ketë gjithashtu një përvojë të realitetit virtual të Mona Lisa për herë të parë. Ndërsa Louvre përballet me numra gjithnjë e më të madh të vizitorëve, ekspozita Leonardo do të jetë e hapur vetëm për njerëzit që kanë bërë prenotim.
E gjithë ekspozita ishte në rrezik vitin e kaluar kur Leonardo u tërhoq në një hov politik të gjatë midis partisë në atë kohë të djathtë të Ligës së Italisë dhe presidentit të Francës, Emmanuel Macron. Italia tha se do të anulonte huazimin e disa pikturave, duke akuzuar Francën se po përpiqej të bënte skenë qendrore në përkujtimet që shënuan 500 vjet nga vdekja e piktorit. “Leonardo është italian; ai vdiq vetëm në Francë, “tha një deputet i ekstremit të djathtë.

Radha u zgjidh më në fund, por më pas një sfidë ligjore e minutës së fundit këtë muaj gati u ndal nga Njeriu Vitruvian i Da Vinci – një studim në përmasa anatomike – duke u shfaqur. Një grup i trashëgimisë italiane tha që vizatimi, i cili mbahet në një kasafortë të kontrolluar nga klima në Galerinë Akademia të Venecias, ishte shumë e brishtë për të udhëtuar dhe rrezikonte të dëmtohej nga ndriçimi në Louvre nëse shfaqet për një periudhë të gjatë. Një gjykatë vendosi që puna mund të udhëtonte. Aktualisht është në tranzit, dhe do të arrijë javën tjetër për t’u treguar për një periudhë të kufizuar.

Vincent Delieuvin, një nga kuratorët e shfaqjes, tha se ekspozita do të shpjegojë sesi Leonardo përcaktoi se sekreti i krijimit të pikturave të përsosura që krijonin natyrën e zhveshur njerëzore ishte kapja e dritës, hijes dhe lëvizjes. Për Leonardo, ishte për hapjen e mendjes së një personi për “një liri absolute” në vizatim dhe pikturë, tha Delieuvin. /theguardian/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme