Ekspozohen veprat e fundit të Sali Shijakut

26 Shtator, 2023 - 5:48 pm

Ka kaluar një vit nga vdekja e piktorit të mirënjohur Sali Shijaku, por asnjë ditë pa kujtuar fjalët e fundit që ai i tha me të birin Orgesin.

“Kur të marrë malli për mua, eja në galerinë time dhe bashkë do flasim aty përmes punëve”.

Sot pas një viti, Orges Shijaku, ka zgjedhur të kujtojë të atin, me një ekspozitë me veprat e tij kryesore. Janë 340  të tilla në skulpturë, qeramikë dhe vizatim, ku mes tyre rrinë bashkëshortja e piktorit, heronjtë kombëtarë dhe kreshnikët e legjendave.

Të jesh surrealist, në një kohë kur të imponohej realizmi socialist, kishte pengesat e vetme, por asnjëherë të pakalueshme për Shijakun.

Ndërsa kjo Galeri, ka vizitorë të përditshëm, jo vetëm shqiptarë, por edhe të huaj. Në odën traditë të shtëpisë së Shijakësve, do të qëndrojë edhe për 15 ditë e hapur ekspozita me titull “ Jeta është një lojë, luaje atë”./tvklan/KultPlus.com

Të ngjajshme