Erzen Shkololli merr timonin e Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë

23 Janar, 2018 - 3:00 pm

Sot Erzen Shkololli, mori detyrën e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë.

Ministrja e Kulturës Mirlea Kumbaro, ishe e pranishme në konferencën që u mbajt sot në Tiranë, me ç’rast falënderoi edhe ish drejtorin e këtij institucioni Artan Shabanin. Tutje Kumbaro, vlerësoi lartë Erzen Shkolollin, si një artistë elegant, duke vazhduar tutje të thotë se ndjehet e lumtur që kanë dy prishtinalinjë në drejtimin e kulturës në Tiranë, zv-ministren e kulturës Vlabona Shujakun dhe Shkolollin, shkruan KultPlus.

Ndërsa drejtori i ri i Galerisë së Arteve në Tiranë, Erzen Shkololli, ka thënë se vizioni i tij është të shtyje zhvillimin e artit në skenat ndërkombëtare por pa harruar artin shqiptarë.

Shkololli zëvendëson prej kësaj të marte Artan Shabanin që për katër vite drejtoi këtë institucion.

Shkololli e merr këtë detyrë pas drejtimit të Galerisë Kombëtare të Arteve në Kosovë. Nën drejtimin e tij skena artistike e Kosovës, e izoluar për disa vite, depërtoi përtej kufijve ndërsa kritikët e vlerësojnë edhe për transformimin e plotë të Galerisë ne Prishtine.
Ai në Shqipëri emri i tij është i njohur nga bienalja botërore Dokumenta 14, që këtë vit u zhvillua në Kasel të Gjermanisë dhe në Athinë. Si këshilltar i bienales, shqiptari nga Kosova, prezantoi më së miri artin modern ne një eveniment ndërkombëtare./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme