Fermeri nga Gaza zbulon mozaik të epokës bizantine

18 Shtator, 2022 - 6:50 pm

Një mozaik i zbukuruar bizantin në dysheme që tregon një shumëllojshmëri zogjsh shumëngjyrësh dhe kafshë të tjera është zbuluar rastësisht në Gaza pasi një fermer palestinez u përpoq të mbillte pemë të reja në tokën e tij, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Salman al-Nabahin e zbuloi reliken gjashtë muaj më parë ndërsa punonte në kopshtin e tij të ullirit në kampin e refugjatëve Bureij, rreth një kilometër (0.5 milje) nga kufiri me Izraelin.

Duke u përpjekur të kuptojë pse disa pemë nuk kishin zënë rrënjë siç duhet, Nabahin tha se ai dhe djali i tij filluan të gërmojnë. Pastaj sëpata e djalit goditi diçka të fortë dhe të panjohur në pamje.

“Kërkova në internet… Mësuam se ishte mozaik i epokës bizantine,” tha babai i shtatë fëmijëve, i ulur pranë zbulimit të tij. “Unë e shoh atë si një thesar, më të shtrenjtë se një thesar. Nuk është personal, i përket çdo palestinezi.”

Ministria Palestineze e Turizmit dhe Antikiteteve tha se dyshemeja përfshinte disa panele mozaiku që përshkruanin kafshë dhe tipare të tjera të jetës shoqërore gjatë epokës bizantine./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme