Këtë javë shfaqen skulptura që janë aq të vogla, sa janë të dukshme vetëm me mikroskop

31 Mars, 2023 - 5:00 pm

Një seri veprash artistike mikroskopike, aq të vogla sa futen në vrimën e një gjilpëre, do të shfaqen në MB këtë fundjavë.

Nga e shtuna deri në tetor, Wollaton Hall në qytetin e Nottingham, Anglia veriore, do të presë një ekspozitë falas “Kryeveprat në miniaturë” me 20 skulptura nga artisti i njohur Willard Wigan.

Kryeveprat e vogla të ekspozuara përfshijnë një përshkrim të Jezusit dhe 12 apostujve gjatë skenës biblike të “Darkës së Fundit”, skulpturat e Uilliam Shekspirit dhe Albert Ajnshtajnit dhe personazheve imagjinar Pinocchio dhe Robin Hood, si dhe një rikrijim të holandezëve të famshëm. piktura e artistit Johannes Vermeer “Girl With A Pearl Earring”.

Katër vepra arti të papara kurrë që do të shfaqen do të jenë pjesë e koleksionit të artistit “Disappearing World”, i cili synon të pasqyrojë biodiversitetin në rrezik dhe të promovojë ruajtjen.

“Ne po e lidhim artin me një mesazh të gjërave të vogla që kanë rëndësi në një botë që po zhduket,” tha menaxheri i Wigan, John Bowden për CNN të mërkurën.
“Ne dëshirojmë që njerëzit të vijnë dhe të shohin ekspozitën dhe të marrin një mesazh, duke kuptuar se gjërat më të vogla në jetë mund të kenë ndikimin më të madh. Puna e Willard është vepra më e vogël e artit që dikush do të shohë ndonjëherë dhe që do të ketë ndikimin më të madh në ato”, shtoi ai, duke deklaruar se shpreson që ekspozita të formojë një komunitet dhe lëvizje për të “krijuar ndryshime brenda një bote biodiversiteti”.

Një qerpik për një penel
Për të bërë art mikroskopik, Wigan fillimisht duhet të bëjë mjete tepër të vogla. Këto priren të bëhen nga hala të mprehta të akupunkturës dhe copa diamanti të thyera në copa mikroskopike, tha artisti për CNN të mërkurën.

Më pas ai i pikturon skulpturat e tij me një qerpik dhe duhet të punojë midis secilës prej rrahjeve të zemrës së tij, sepse, nën mikroskop, një rrahje zemre bën që gishtat të lëvizin dhe një gabim mund të marrë pak kohë për t’u korrigjuar.

Procesi është “i mundimshëm”, sipas Wigan, i cili tha se duhet të kujdeset për dietën e tij, të pijë shumë ujë dhe ta mbajë trupin në gjendje të mirë sepse “ju duhet të stërvitni shkathtësinë tuaj. Ju po stërvitni mendjen, trupin dhe shpirti për të qëndruar i qetë.”

Artisti mund të punojë në katër ose pesë skulptura në të njëjtën kohë, duke punuar 16 orë në ditë deri në pesë javë.

“Në fakt nuk më pëlqen t’i bëj ato. Thjesht kënaqem kur i mbaroj sepse më stresojnë,” shtoi Wigan. “Por sapo të bëhen, lavdia është kur njerëzit e tjerë e shohin atë. Kur sheh njerëz me mosbesim në fytyrën e tyre, duke mos qenë në gjendje të shpjegojnë atë që po shohin, kjo më jep shumë kënaqësi.”

Arti si një “sistem mbrojtës”
Wigan, puna e të cilit dikur i ishte dhuruar mbretëreshës Elizabeth II, ka autizëm dhe disleksi dhe tha se ai ishte “nënvlerësuar” dhe “përçmuar”, ndërsa mësuesi i tij në shkollë i tha atij se nuk do të arrinte asgjë.
Ai tha se përvojat e tij të jetës kanë qenë një forcë shtytëse për artin e tij: “Është si një sistem mbrojtës të thuash “jo, vetëm sepse dikush ka një ndryshim në të mësuar, kjo nuk do të thotë të thuash se nuk ka asgjë për të ofruar”. “

Mikroartisti dhe ekipi i tij po e marrin “Disappearing World” në shkollat në Nottingham përmes një programi informues për të përhapur më tej mesazhin se “janë gjërat e vogla që ne të gjithë mund të bëjmë, që nëse i bëjmë ato së bashku, do të kemi ndryshime të mëdha”, tha. Bowden.
“Unë e kam përdorur punën time si një zë që flet për mua dhe flet për botën dhe flet për planetin gjithashtu”, shtoi Wigan.

Në një datë të mëvonshme, Wigan planifikon të ekspozojë 14 deve që ai i skaliti dhe i vendosi në një sy të vetëm gjilpëre.
Skulptura e parë e punuar me dorë e artistit që thyen rekord, e cila është bërë në vitin 2013 dhe do të shfaqet në ekspozitë, është e një motoçiklete Wigan e bërë nga ari 24 karatësh dhe e vendosur në një qime të zbrazura nga qafa e tij, sipas faqes së tij të internetit. .
Ai theu rekordin e tij në vitin 2017 me një skulpturë të një embrioni njerëzor që e bëri nga një fibër nga tapeti i tij dhe e vendosi në një fije floku të zbrazur. Është 0,07822 milimetra (pak më shumë se 0,003 inç) e gjatë dhe 0,05388 milimetra (pak më shumë se 0,002 inç) e gjerë, sipas Rekordeve Botërore Guinness./cnn/KultPlus.com

Të ngjajshme