Për herë të parë Java saudite e Modës për gratë

12 Prill, 2018 - 9:20 am

Arabia Saudite, ku princi trashëgimtar ka ndërmarrë reforma të thella sociale, ka pritur dje për herë të parë “Javën e Modës” me parada të organizuara para një publiku ekskluzivisht femëror.

Deri tani, “Fashion week” arabe, konsideruar si një ngjarje ndërkombëtare me të njëjtën peshë si paradat pariziane apo milaneze, ishte zhvilluar vetëm në Dubai, kryeqyteti i modës në rajonin e Gjirit.

Ajo do të zhvillohet tashmë edhe në Riad, në një version të ndaluar për fotografët.

Ajo është rezervuar vetëm për publikun femëror.

Emra të mëdhenj europianë si Jean Paul Gaultier dhe Roberto Cavalli do të jenë pranë krijuesve lokalë si sauditja, Arwa Al Banawi, shumë e vlerësuar nga të pasionuarit me modën në rajon dhe që prezanton një koleksion të quajtur “The Suitable Woman” si dhe Mashael Alrajhi, veshjet e të cilës janë pa dallime gjinore.

“Gjithmonë ka pasur interes për modën në Arabi”, theksoi princesha Noura Bint Faisal Al-Saud, presidente nderi e ngjarjes, organizuar në hotelin ”Ritz-Carlton” me pjesëmarrjen e shumë krijuesve, vendimmarrësve dhe drejtuesve të industrisë së modës.

“Këshilli ynë i modës po përpiqet të sjellë industrinë e modës në Arabinë Saudite në një nivel të pazakontë”, shtoi princesha.

Princi trashëgimtar, Mohammed ben Salmane ka ndërmarrë që prej vitit të kaluar reforma të thella sociale në mbretërinë ultrakonservatore.

Gratë kanë marrë uatorizimin të drejtojnë makinë duke nisur nga qershori 2018./ KultPlus.com

Të ngjajshme