Kina, tregu i dytë më i madh i artit

10 Prill, 2018 - 12:00 pm

Kontinenti i Azisë i cili përbën 23 për qind të shitjes globale të veprave të artit vazhdon të mbështetet kryesisht në kërkesat mes klientëve kinezë.

Hong Kongu ka kremtuar artin në ekspozitën vjetore të artit në Bazel, e cila u hap javën e shkuar, për publikun në kohën kur panairet artistike janë shtuar.

Për më tepër edhe interesimi mes kinezëve për artin është rritur disa fish, përcjell albinfo.ch. Kontinenti i Azisë i cili përbën 23 për qind të shitjes globale të veprave të artit vazhdon të mbështetet kryesisht në kërkesat mes klientëve kinezë. Këta, vetëm në vitin 2017, përbënë 13.3 miliardë dollarë shitje rritje kjo nga 14 për qind sa ishte vlerësuar në vitin 2016.

Adeline Ooi tha se pjesa më e mirë ende duhet të vijë derisa tregu kinez e ka tejkaluar tashmë atë të Britanisë së Madhe, si tregu i dytë më i madhi për shitje të veprave artistike.

Panairi i Artit në Bazel, përmban 246 galeri nga 32 shtete e territore, dhe ishte i hapur deri më 31 mars derisa rastis me kremten botërore të muajit të Artit./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme