‘Kjo vjeshtë’, ekspozita e piktorit Orion Shima në galerinë FAB

31 Mars, 2022 - 10:00 am

“Kjo vjeshtë” titullohet ekspozita e piktorit Orion Shima, e çelur në galerinë FAB.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka vizituar dje ekspozitën ku shprehet se, “kjo vjeshtë” e piktorit Orion Shima, një shkëputje nga e përditshmja e zhurmshme, për t’u njehsuar me natyrën, ngjyrat dhe aromën e stinës”.

Në këtë ekspozitë janë prezantuar 19 vepra në vaj të realizuara përgjatë dy viteve të fundit, të cilat vijnë në formën e një triptiku, ku autori i kundërvihet indiferencës ndaj natyrës edhe përmes ciklit të dordolecëve.

Veprat e tij sjellin shkëputje nga e përditshmja e zhurmshme, për t’u njehsuar me natyrën, ngjyrat dhe aromën e stinës.

Tablot e Shimës, sërish ruajnë dimensione të mëdha, madje motivet e kopshtit të “kësaj vjeshte” vijnë në përmasat 3.60 me 2.20 m.

Kjo ekspozitë e kuruar nga Parid Teferiçi do të qëndrojë e hapur deri në datën 3 prill, në Galerinë FAB./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme