Kryevepër apo mashtrim? Mona Lisa e dytë shfaqet në Itali

30 Nëntor, 2023 - 11:11 pm

Ekspertët janë të ndarë nëse një pikturë, e ashtuquajtura “Isleworth Mona Lisa” është një origjinale superiore e Leonardo da Vinçit apo një kopje inferiore.

Është një mister që ka ndarë ekspertët për dekada: A është e vërtetë “Isleworth Mona Lisa”?

Po, në rast se nuk e dinit, ekziston një version i dytë i Mona Lizës së Leonardo da Vinçit, i cili gjithashtu përshkruan një grua të pozicionuar në mënyrë të ngjashme – që besohet se bazohet në fisniken fiorentine Lisa del Giocondo – dhe që duket më e re (disa thonë më të lumtur ) sesa ai në Luvrin në Paris, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

E ashtuquajtura “Isleworth Mona Lisa” konsiderohet nga disa si një version i mëparshëm e kushërirës të saj të famshëme. Ajo u soll në Angli në 1778 dhe u ble nga familja Montacute. Ajo mori emrin e saj pasi u ble në vitin 1913 nga tregtari i artit Hugh Blaker, i cili ishte i vendosur në Isleworth, në perëndim të Londrës.

Tani, ajo shfaqet në Itali, pasi Fondacioni Mona Lisa me bazë në Zvicër po ekspozon punën në galerinë Promotrice delle Belle Arti të Torinos, në një ekspozitë të titulluar “Mona Lisa e Parë”.

Fondacioni pretendon se versioni Isleworth u përfundua një dekadë më herët se versioni në Luvër.

Fondacioni ka punuar me shkencëtarë, si John Asmus, në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, të cilët kryen teste duke sugjeruar fuqishëm se i njëjti artist ka pikturuar fytyrat e të dy grave.

Megjithatë, disa ende nuk janë të bindur./KlanKosova/KultPlus.com

Të ngjajshme