“Kryevepra e fundit” e Klimt pritet të arrijë vlerën 80 milionë dollarë

14 Qershor, 2023 - 2:43 pm

Portreti i fundit i përfunduar nga Gustav Klimt pritet të arrijë rreth 80 milionë dollarë kur të dalë në shitje në Londër në fund të këtij muaji – vlerësimi më i lartë i dhënë ndonjëherë për një vepër arti në një ankand evropian.

Duke përshkruar një subjekt femër të paidentifikuar, “Dame mit Fächer” (Zonja me një tifoz) ishte një nga dy pikturat e gjetura në studion e artistit austriak pas vdekjes së tij në vitin 1918, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby.

Duke shpallur shitjen të mërkurën, Sotheby’s e quajti portretin “kryeveprën e fundit” të Klimt. Kreu i shitjeve të mbrëmjeve të artit impresionist dhe modern të shtëpisë së ankandeve, Thomas Boyd Bowman, ndërkohë e përshkroi atë si “mahnitëse”.

“Bukuria dhe sensualiteti i portretit qëndron në detaje: njollat ​​e blusë dhe rozës që gjallërojnë lëkurën e personit, linjat me pupla të qerpikëve të saj dhe buzët e grumbulluara që i japin karakter fytyrës së saj”, tha ai në një deklaratë për shtyp.

Filluar në vitin 1917, “Dame mit Fächer” është interpretuar në stilin karakteristik të pasur dhe ekspresiv të Klimt. Ashtu si pjesa më e madhe e prodhimit të tij, ai tregon ndikimet e Azisë Lindore që i dhanë formë punës së tij – jo vetëm në tifozin e mbajtur nga mësuesi i tij i panjohur, por edhe përdorimin e motiveve të feniksit dhe të luleve të zambakut. Perspektiva e rrafshuar e sfondit ndërkohë ngjall printimet japoneze të blloqeve të drurit që u shfaqën dukshëm në koleksionin e madh të artit aziatik të piktorit.

Shumica e veprave më të njohura të Klimt (përfshirë ikonën e tij “The Kiss”) dolën nga “Faza e Artë” e tij e mëparshme, në të cilën ai shpesh përfshinte fletë ari në artin e tij. Kjo periudhë e karrierës së tij përfundoi në fund të viteve 1910. Por Klimt ishte, në kohën e kësaj vdekjeje, në moshën 55-vjeçare, në “kulmin e tij artistik dhe duke prodhuar disa nga veprat e tij më të arrira dhe eksperimentale”, tha në një deklaratë kreu i Sotheby’s i artit impresionist dhe modern, Helena Newman.

“Dame mit Fächer” është një nga portretet e pakta të Klimt ende në duar private. Në mënyrë të pazakontë, ajo është në formë katrore, me përmasa afërsisht një metër (3.3 këmbë) si në lartësi ashtu edhe në gjerësi. Newman gjithashtu vuri në dukje se – ndryshe nga shumë nga portretet më të njohura të Klimt – puna nuk ishte një porosi, që do të thotë se ka të ngjarë të ishte pikturuar për kënaqësinë e tij.

“Kjo … është diçka krejtësisht e ndryshme – një turne teknik, plot eksperimente të shtyrjes së kufijve, si dhe një odë e përzemërt për bukurinë absolute,” tha ajo.

Piktura më parë ishte në pronësi të industrialistit vjenez Erwin Böhle, një mik dhe mbrojtës i Klimt-it. Ajo u ble më vonë nga koleksionisti i artit Rudolf Leopold, i cili ia shiti familjes së pronarit aktual në Sotheby’s në 1994 për nën 12 milionë dollarë, sipas bazës së të dhënave Artnet. Piktura nuk është shfaqur në ankand që atëherë, megjithëse u ekspozua vitin e kaluar në The Belvedere, një muze austriak që strehon “The Kiss” dhe disa vepra të tjera të rëndësishme të Klimt.

“Portreti i Adele Bloch-Bauer I” i Klimt ndërkohë u ble nga biznesmeni amerikan Ronald Lauder për 135 milionë dollarë të raportuar në vitin 2006. Dhjetë vjet më vonë, Oprah Winfrey shiti një tjetër përshkrim të të njëjtit subjekt, “Portreti i Adele Bloch-Bauer II”. për një blerës kinez për 150 milionë dollarë, sipas Bloomberg.

“Dame mit Fächer” është ylli i ankandit veror të artit modern dhe bashkëkohor të Sotheby’s, i cili zhvillohet më 27 qershor. Me kohë që të përkojë me rihapjen e shumëpritur të Galerisë Kombëtare të Portreteve të Londrës, ankandi do të shfaqë portrete të tjera nga artistë të shquar, duke përfshirë Alberto Giacometti dhe Edvard Munch.

Shitja vjen mes frikës se tregu i ankandeve po ftohet pas një rikuperimi fillimisht të gjallë nga Covid-19. Edicioni i fundit i raportit vjetor të tregut të UBS dhe Art Basel zbuloi se të ardhurat globale të ankandeve, duke u rritur me 47% në vitin 2021, ranë me 1% vitin e kaluar./cnn/KultPlus.com

Të ngjajshme