Marina Abramoviq do të ekspozojë në Beograd pas 44 vitesh

2 Janar, 2018 - 9:00 pm

Qeveria e Serbisë e ka dhënë vet lajmin se Beogradi do të jetë nikoqir i ekspozitës retrospektive të artistes Marina Abramoviq.

Abramoviq është ndër artistet më të mira serbe dhe e cila jeton e vepron prej shumë kohësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, atje ku edhe ka marrë famë.

Ajo ka lindur në Beograd ndërsa hera e saj e fundit në ekspozitë në këtë qytet ka qenë në vitin 1975.
Ekspozita “The Cleaner” do të hapet në Beograd në shtatorin e vitit 2019-të, ndërsa më pas do të udhëtojë edhe për në Stokholm, Kopenhagë, Oslo, Bonn, Torino dhe Firence, shkruan KultPlus.

Ekspozita ka kohë që po negociohet me artisten në fjalë, ndërsa suksesi ka ardhur pasi kryeministja serbe Ana Brnabic ka insistuar që diçka e tillë të ndodhë dhe e ka vizituar artisten Abramoviq në një prej ekspozitave të kësaj të fundit në Norvegji, nëntorin e 2017-tës.

Ekspozita do të përfshijë piktura, vizatime e instalacione të artistes edhe gjatë viteve kur ajo punonte në Beograd, rreth fillimit të viteve 70-të të shekullit të kaluar.

Marina është 71 vjeçare, ndërsa pos artit pamor ajo është e suksesshme edhe në shkrimin e librave, kryesisht gjërave personale të përfshira në biografi të ndryshme. E fundit ishte “Walk Through Walls” botuar në vitin 2016-të. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme