Michael Putland, fotografi që fotografoi legjendat muzikore që nga vitet e 60-ta (FOTO)

28 Janar, 2020 - 6:30 pm

Michael Putland ka drejtuar lentat e aparatit të tij fotografik drejt yjeve më të jashtëzakonshëm të muzikës, kurse tani është rikthyer për të kujtuar momentet e realizimit të fotografive.

Michael Putland kishte vendosur që të linte fotografimin pasi që nuk po arrinte të gjente punë, mirëpo çdo gjë ndryshoi kur ai mori punën e tij të parë për një revistë muzikore, të fotografonte Mick Jagger. Pasi që ishte larguar nga shkolla në moshën 16-të vjeçare, atij i është dashur kohë që të gjente një punë. Pikërisht seti i fotografimit që ka realizuar së bashku me Jagger ka shënuar fillimin e karrierës së tij 50-të vjeçare.

“Pasi që fillova të punoj për një revistë, kompanitë, zyret e shtypit dhe artistët filluan që të më njohin. Kështu filloi karriera ime, isha me shumë fat”, ka treguar ai për Anothermag.com.

Një ekspozitë e re e quajtur “Ka qenë një udhëtim i mrekullueshëm”, është hapur në Galerinë Vassie në Amsterdam. Ekspozita është një udhë-përshkrim i punës së fotografit. The Rolling Stones, Bob Marley, Bryan Ferry, Patti Smith, Debbie Harry, Mick Jagger, Led Zepplin, Michael Jackson, Prince dhe të tjerë, të gjithë këta yje të muzikës janë fotografuar nga Putland, i cili edhe ka qenë nëpër turne së bashku me disa prej tyre. Ai kujton se gjëja më e vështirë atëherë ishte se realizimi i fotografive ishte me film dhe jo digjital.

“Për shembull, natën e parë të koncertit në kuadër të turneut të grupit The Rolling Stones isha në Vjenë, realizova fotografitë për koncert, bërë nja set fotografish për media për Mick, dhe mëngjesin tjetër unë isha në aeroplan rrugës për tu kthyer në Londër. Shkoja drejt e në studio dhe realizoja fotografitë, Atëherë i shtypnin i pastronin ato dhe kishte disa procedura. Pastaj merrja veturën dhe shkoja në aeroport gati për të udhëtuar për natën e tretë”, ka thënë Putland.

Fotografitë e realizuar nga Putland karakterizohen për spontanitetin e tyre: Leonard Cohen duke buzëqeshur, cigarja në dorë, në një dhomë hoteli, Mick Jagger pa maicë duke ngritur dorë para qindra fansave, është e qartë së ai është një ekspert për të kapur momente të paçmueshme.

Ai ka treguar sesi kishte shkuar për të fotografuar, fotografen Lynn Goldsmith, për një revistë e cila dëshironte që të tregonte arritjet e disa fotografeve. Dhe meqenëse ajo kishte qenë duke fotografuar Patti Smith, duke biseduar ai kishte përfunduar duke i fotografuar të dyja.

Kurse fotografinë ku shihen Bob Marley, Mick Jagger dhe Peter Tosh, realizuar në vitin 1978, ai e ka konsideruar si një fotografi realizuar në parajsë. Mick Jagger ka qenë shumë i lodhur pas koncertit dhe ai mori një birrë në dorë mirëpo nuk pati vend për tu ulur. Bob dhe Pete i bënë një vend për tu ulur pranë tyre, kurse unë isha shumë i lumtur që isha aty me aparatin tim.

Një fotografi tjetër për të cilën ai është i njohur, është edhe ‘Ladies Tea Party’, në vitin 1980. Po ashtu edhe fotografia e Gene Simmons nga grupi Kiss. Michael Putland ka qenë duke realizuar një set fotografik për Gene Simmons në vitin 1977 dhe në momenti kur dëshironte që të shkrepte fotografinë, afër tij ishte shfaqur një zonjë që punonte në spital. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme