Monografia e fotoreporterit Ilaz Bylykbashi, shumë shpejt në duart e lexuesve

24 Nëntor, 2022 - 10:36 am

Në vargun e aktiviteteve humanitare “Valon Vataj Foundation” ka nënshkruar marrëveshje për financimin e monografisë së fotoreporterit Ilaz Bylykbashi, i njohur si kronisti i ngjarjeve me fotografi, përcjell KultPlus.

Në këtë libër dokumentohen me anë të fotografive të shkrepura nga Bylykbashi, ngjarjet që lanë shenjë në përpjekje për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Demonstratat, burgosjet, gjykimet, konferencat, rasti i familjes Jashari, rrënimi i shtëpive të shqiptarëve nga regjimi serb etj. janë të renditura si kronika me qindra fotografi, në këtë libër që shumë shpejt do të jetë në duart e lexuesve.

Mes maltretimeve të shumta dhe në gjendje të rëndë shëndetësore, fotoreporteri që nuk bindej dhe ndalej ndaj pengesave policore ia doli të shkrepte fotografi përmes aparatit ‘Praktika’ dhe “Nikon”, fotot që rrëfejnë pa zë rezistencën e shqiptarëve ndaj okupatorit serb.

“12 herë, në atë periudhë, më janë konfiskuar aparatet nga policia. Nuk kam lënë asnjë ngjarje pa përcjell duke shkrepur fotografi nga vendet që u shndërron në ikonë të historisë më të re shqiptare”, thotë ish-fotoreporteri i gazetës prestigjioze shqiptare “Rilindja”.

“Valon Vataj Foundation”, me krenari merr përsipër të financojë këtë libër i cili do të shërbeje si muze për gjeneratat e reja në mënyrë që të informohen se si u organizuan paraardhësit e tyre për ta ndërtuar Republikën e Kosovës, duke sfiduar armatën e një shteti tashmë tërësisht të shpërbërë.

“Valon Vataj Foundation” vazhdon në shtigjet e gjata për të ndihmuar gjithsecilin që kontribuon në zhvillimin e vlerave të shoqërisë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme