Muzeu holandez vjen me ekspozitë për personat me shikim të kufizuar

17 Gusht, 2021 - 3:23 pm

Vizitorët në një ekspozitë holandeze të titulluar “Vendi i verbër” mund ta quajnë atë pak të çuditshëm, por ata e nënkuptojnë këtë si kompliment.

Muzeu Qendror i Utrehtit nisi projektin e pazakontë këtë muaj në përpjekje për t’i bërë ofertat e tij më të arritshme dhe të këndshme për personat me shikim të kufizuar, transmeton KultPlus.

REUTERS/Eva Plevier

Ekspozita rikrijon pikturat ekzistuese por me dimensione shtesë, të tilla si tingulli dhe era – përfshirë aromën e djathit të pjekur. Po ashtu vizitorët e muzeut lejohen të prekin veprat e kësaj ekspozite.

Vizitorët me shikim inkurajohen të mbajnë sytë e lidhur në mënyrë që të përjetojnë vepra duke përfshirë një version të vitit 1610 “Natyra e Vdekur me Fruta, Arra dhe Djathë” nga Floris van Dyck.

REUTERS/Eva Plevier

“Gjëja e parë që më goditi ishte aroma,” tha Farid el Manssouri, një vizitor me shikim të dëmtuar, duke buzëqeshur pasi kaloi duart mbi djathë, rrush dhe një rrotull bukë të bërë nga objekte në kanavacët origjinalë të Van Dyck.

“Unë me të vërtetë mund të nuhas djathin, dhe e preka gjithashtu atë.”

REUTERS/Eva Plevier

Artisti Jasper Udink ten Cate dhe stilisti Jeroen Prins thanë se ideja erdhi kur ata shërbyen ushqim për të shoqëruar një vepër arti, dhe një grua e verbër që vizitoi ishte shumë e emocionuar.

“Ai moment ishte pika fillestare,” tha Ten Cate.

Steffie Maas, kreu i gjithëpërfshirjes së muzeut, tha se “Vendi i verbër” ishte një eksperiment në rrugën drejt më shumë përmirësimeve, me qasje më të mirë dhe lehtësira po aq të rëndësishme sa ekspozimi./KultPlus.com

REUTERS/Eva Plevier

Të ngjajshme