Muzeu i qytetit të plazhit të Nju Xhersit ofron emocione retro për fansat e pinballit

19 Gusht, 2022 - 10:20 am

 Silverball Retro Arcade, një ndërtesë e ulët përgjatë trotuarit në qytetin e plazhit të Nju Xhersit, Asbury Park, nuk është një muze tipik. Është shtëpia e më shumë se 150 makinerive plotësisht funksionale të pinballit, disa që datojnë nga vitet 1950, ku fansat mund të kthehen në kohë dhe, në disa raste, të rijetojnë fëmijërinë e tyre, transmeton KultPlus.

“Duke u rritur si fëmijë, unë dhe plaku im, ai i pëlqente të gjitha llojet e gjërave të vjetra, dhe kjo është vetëm diçka që më kujton atë”, tha 24-vjeçari William Mena. “Ai nuk është më pranë, kështu që unë vij këtu dhe luaj dhe kjo sjell kujtime nga e kaluara. Ne luanim lojëra arcade në Seaside (në bregun e Jersey). Është ashtu siç më pëlqen.”

Në një ditë me gaz në Asbury Park, i bërë i famshëm nga rockeri Bruce Springsteen, tingujt e zhurmës dhe kërcitjes mund të dëgjoheshin nga arkada./ KultPlus.com

Të ngjajshme