Ndërtesat më të bukura të botës (FOTO)

27 Korrik, 2021 - 8:58 pm

Festivali Botëror i Arkitekturës ka zbuluar listën prestigjioze të ndërtesave dhe projekteve të reja më të mira nga e gjithë bota, transmeton KultPlus.

Lista përfshin projekte komerciale, rezidenciale dhe kulturore, duke përfshirë Qendrën e Ekspozitës Kulturore Kineze në ajër të hapur në Lanzhou dhe një plan për të ruajtur ndërtesën më të vjetër të Abu Dhabit, Kalaja Qasr Al Hosn.

Me çmimet e vitit të kaluar të anuluara për shkak të pandemisë së koronavirusit, lista e këtij viti përmban projekte arkitekturore të përfunduara globalisht midis 2019 dhe 2021. Fituesit do të vendosen në muajin dhjetor, kur më shumë se 100 gjyqtarë do të mblidhen në Lisbonë, Portugali, dhe për të kurorëzuar Ndërtesën Botërore të Vitit.

Muzeu CROX në Changzhou, Kinë.
Kjo strukturë trekëndëshe gjendet në një pishinë me ujë në qytetin kinez bregdetar të Sanya
Shërben si qendër komunitare dhe kuvertë vëzhgimi. Ndodhet në qytetin kinez të Nanchang dhe dallon nga forma e saj si spirale.
 Park në Sanya, Kinë
Të banesa shumëngjyrëshe e arkitektëve ZAV. Rezidenca është projektuar për të rritur turizmin me komunitetin lokal në Hormuz, Iran.
Një ndërtesë historike në Abu Dhabi
Muzeu “Audemars Piguet” është një muze në qytetin e largët zviceran malor të Le Brassus.
Qendra Maggie siguron mbështetje për pacientët e kancerit. Ajo është e vendosur në kampusin e Spitalit Universitar St. James në Leeds, Mbretëri e Bashkuar.
E vendosur në Zhangjiakou, në këtë qendër do të mbahen një pjesë e ngjarjeve të Lojërave Olimpike Dimërore Pekin 2022.
Egaligilo, është një pavijon në muzeun Tamayo në Meksikë që gjeneron një mikroklimë me re në brendësi të saj.
Qendra e Vëzhgimit “The Otzi Peak Observation Deck”, rri pezull në një akullnajë në Luginën Schnalstal, në pjesën veriore të Italisë.
Mikrolibraria Warak Kayu, në qytetin indonezian të Semarang, është një hapësirë për të nxitur arsimimin në një lagje të varfër
E vendosur në qytetin kinez të Lanzhous, Qendra Kulturore Kineze, është vendosur në mes të fshatrave tradicionale dhe peizazheve natyrore.

/ KultPlus.com

Të ngjajshme