Një mozaik 2700 vjeçar zbulohet në Turqinë Perëndimore

19 Nëntor, 2021 - 11:50 pm

Një mozaik 2700-vjeçar, që mendohet se i përkiste një romaku të pasur, u zbulua 10 metra nën tokë, në Turqinë Perëndimore.

Policia turke mësoi se gërmime të paligjshme u kryen në kopshtin e një rezidence pranë tregut historik të Kemeraltit dhe rrënojave të agoras në provincën e Izmirit, ku rrugët e ngushta nuk lejojnë automjetet të hyjnë në lagje.

Pas një ndjekjeje njëmujore, policia arrestoi tre të dyshuar të cilët po përpiqeshin të gërmonin mbetjet historike duke gërmuar një tunel.

Pas arrestimeve, ekspertët e Muzeut Arkeologjik të Izmirit kryen kërkime në zonë dhe gjetën një mozaik me përmasa 178 x 171 centimetra dhe dy kolona me gjatësi dy metra, që i përkasin periudhës së hershme romake që mbulon vitet 753-509 para Krishtit./KultPlus.com

Të ngjajshme