Një vepër potenciale nga Banksy është paraqitur në murin e një ish-burgu

2 Mars, 2021 - 5:27 pm

Një vepër arti që përmban shenjat dalluese të artistit Banksy është shfaqur në anë të Reading Prison gjatë natës.

Fotoja tregon një të burgosur, ndoshta i ngjan të burgosurit të famshëm Oscar Wilde, duke ikur në një litar të bërë nga çarçafë të lidhur me një makinë shkrimi.

Aktivistët kanë luftuar për të parë ish-burgun të kthyer në një qendër arti në vend që të shitet për strehim.

“Artisti gueril” nuk e ka pohuar se është autori, por një ekspert tha se “duket se ishte një Banksy i ri”.

Burgu strehoi në Oscar Ëilde midis 1895 dhe 1897 dhe u përjetësua nga poema e tij Ballad of Reading Gaol gjatë qëndrimit të tij, e cila reflektonte në brutalitetin e sistemit penal Victorian.

Oscar Wilde u dënua pasi u zbulua lidhja e tij romantike me Lord Alfred Douglas./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme