Pas 142 vjetësh kthehet në ShBA portreti ikonë i nënës së Whistler

6 Prill, 2023 - 9:45 pm

Piktura zakonisht e referuar si “Nëna e Whistler” do të shfaqet në një ekspozitë në Muzeun e Artit të Filadelfisë duke eksploruar portretizimet e artistëve të nënave të tyre.

Piktura e nënës së tij, përcaktuese për karrierën e James Abbott McNeill Whistler, Arrangement in Grey and Black Nr. 1 (1871) – e njohur gjerësisht si “Nëna e Whistler” – do të kthehet në Filadelfia këtë pranverë 142 vjet pasi pati debutimin e saj amerikan në qytet.

Vepra, e huazuar nga Musée d’Orsay në Paris, do të jetë pjesa qendrore e ekspozitës grupore të Muzeut të Artit të Filadelfias (PMA).

Piktura e Whistler përshkruan nënën e artistit me origjinë amerikane, Anna Mathilda, në studion e tij në lagjen Chelsea të Londrës nga profili i majtë, duke veshur një fustan të gjatë të zi dhe një mbështjellës të bardhë në kokë.

Drita thekson fytyrën dhe duart e personit, në kontrast me një gamë të përgjithshme të heshtur.

Njohja globale e pikturës, e cila ka bërë që disa ta quajnë veprën “Mona Lisa amerikane”, është pjesërisht për shkak të shprehjes së pakapshme të gruas dhe mistereve që rrethojnë ballafaqimin e elementeve në kompozim./KultPlus.com

Të ngjajshme