Për artistin ukrainas të rrugës, peneli është më i fuqishëm se pushka

31 Maj, 2022 - 1:40 pm

Gamlet Zinkivskiy po lufton pushtimin rus me një penel, duke krijuar piktura murale që ai shpreson se mund të rrisin moralin dhe të ofrojnë një antidot të shkurtër për luftën në Kharkiv, qytetin e dytë të Ukrainës me shenja beteje, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Artisti më i njohur i rrugës thotë se veprat e tij janë apolitike. Por një mbi kompensatë që ka vulosur hyrjen e një ndërtese komunale të shkatërruar nga kokat ruse thotë të kundërtën.

Piktura tre metra e lartë (10 këmbë) e një bombole benzine dhe shishe me lecka të mbushura në qafë, kujton bombat me benzinë ​​të bëra nga civilët për të ndihmuar në pengimin e sulmeve të Rusisë në Kharkiv dhe Kiev në shkurt.

Titulli i muralit, i gdhendur me shkronja të zeza cirilike, është “Mikpritja nga Ferri”.

“Po, keni të drejtë,” qeshi Zinkivskiy me kokë të rruar kur një reporter vuri në dukje natyrën politike të veprës ndërsa ishin ulur së fundmi në kuzhinën me pllaka të bardha të apartamentit të tij në Kharkiv.

“Ushtarët rusë besonin vërtet se, në Kharkiv dhe Kiev, njerëzit do t’i përshëndesnin me lule,” kujtoi ai. “Por (ata) takuan rusët me kokteje molotov”.

Megjithatë, Zinkivskiy ka mbajtur në sfond zhurmën e shpërthimeve nga betejat në veri dhe lindje të qytetit, arsyeja e tij kryesore për të pikturuar nuk është të bëjë deklarata politike, por “t’u japë njerëzve diçka të re për të menduar”.

“Jeta normale po rikthehet,” tha Zinkivskiy, 35 vjeç, i cili ndonjëherë mban parzmore ndërsa pikturon. “Lufta dhe bombat nuk janë e vetmja gjë… Ne jemi më të fortë me artin”.

Idealisht, ai do të dëshironte të çonte më tej karrierën e tij në Angli. “Por unë nuk dua të largohem nga qyteti im sepse po ndihmoj për të ndërtuar një qytet të ri, një vend të ri.”./ KultPlus.com

Të ngjajshme