Peshon vetëm disa gramë, pulla “Mona Lisa”, pulla më e shtrenjtë në botë

12 Nëntor, 2021 - 12:27 pm

Pulla më e famshme dhe më e vlefshme në botë – 1c Magenta – është ekspozuar në dyqanin kryesor të Stanley Gibbons në Londër, përcjellë KultPlus.

Tregtari i rrallë i pullave e bleu pullën për 8.3 milionë dollarë në fillim të këtij viti – dhe tani anëtarët e publikut mund të blejnë pjesë të saj me pullën e ndarë në mënyrë figurative në 80,000 copë.

Magenta unike 1856 1c nga Guiana Britanike u ble në ankand në SHBA për një shumë totale prej 8.307 milionë dollarë amerikanë nga tregtarët e rrallë të pullave Stanley Gibbons.

Shitja e bën atë pullën më të vlefshme në botë.

“Kjo është më shumë Mona Lisa e pullave, ku mund të mos jetë më e bukura, por sigurisht që është më e famshmja me historinë dhe është krejtësisht unike,” shpjegon George James, Shefi i Commonwealth për Stanley Gibbons.

Pulla është e vetmja e llojit të saj dhe aktualisht është e ekspozuar në dyqanin kryesor të Stanley Gibbons, 399 The Strand në Londër.

Vula ka përmasa 29 me 26 milimetra dhe përmban një anije me vela me tre shtylla së bashku me moton “Damus Petimus Que Vicissim” që përkthehet si “ne japim dhe presim në këmbim”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme