Piktura e JMW Turner shfaqet për herë të parë që nga viti 1833

24 Gusht, 2021 - 12:07 pm

Një pikturë nga Turner e kishës Malmesbury Abbey në Wiltshire shfaqet në publik për herë të parë pas gati 200 viteve.

Piktura e realizuar me bojëra uji po shfaqet në muzeun e qytetit, si pjesë e një skeme për të inkurajuar njerëzit të kthehen në muzetë e vogla dhe në vendet e trashëgimisë, përcjell KultPlus.

Objektet e tjera që do të shfaqen në Mbretërinë e Bashkuar përfshijnë një krokodil 160 milionë vjeçar, një shpatë të rrallë të epokës së bronzit dhe pikturën origjinale Jolly Fisherman.

Të gjitha ekspozitat janë mbështetur nga Fondi Kombëtar i Trashëgimisë së Lotarisë.

Ky fond i dha Muzeut Athelstan të Wiltshire një grant prej 380,900 funta për ta ndihmuar atë të blinte pikturën e Turnerit të kishës Malmesbury Abbey, e cila ka qenë e një pronari privat në 40 vitet e fundit.

Joseph Mallord William Turner u frymëzua nga rrënojat e abbey të shekullit të 12-të në vizitën e tij të parë në Malmesbury në vitin 1791 kur ai ishte vetëm 16 vjeç. Ai pikturoi me bojëra uji mbi skicën e tij të lapsit në vitin 1827 kur u kthye sërish në këtë zonë, në moshën 52 vjeç.

Piktura shfaq kishën Malmesbury Abbey nga pjesa veriore në një mëngjes veror, të përmbytur me dritë dhe bagëti duke u ngrohur në diellin e hershëm./KultPlus.com

JMW Turner

Të fundit

Të ngjajshme