Portretet e stripave komik do të ekspozohen në Galeritë Uffizi

12 Tetor, 2021 - 4:15 pm

Në fillim të nëntorit, 52 autoportretet e artistëve italianë të strips komik do të ekspozohen në Palazzo Ducale në Lucca, Toskanën Veriore, ku nga aty do të kalojnë në koleksionin prestigjioz të autoportreteve në Galeritë Uffizi në Firence.

Uffizi dhe ministria italiane e kulturës do të zgjedhin një portret për t’u shfaqur, duke e bashkuar me personazhet si Rembrandt, Velazquez dhe Delacroix. Njëra prej atyre që shpresojnë që do të jetë fituesja është Giulia Spagnulo, një artiste komike 25 vjeçare, e cila quhet Zuzu.

Ekspozita këtu në Lucca është një projekt i drejtuar nga Galeria Uffizi dhe Lucca Crea, e cila menaxhon Festivalin Komik dhe Lojra Lucca.

Qëllimi i tij është të nxisë zhvillimin dhe promovimin e komikëve në Itali dhe jashtë saj, transmeton Klankosova.tv.

Festivali filloi në vitin 1993 si një konventë me përmasa të vogla për entuziastët e komikëve dhe videogameve. Tani, gati 30 vjet më vonë renditet ndër takimet më të rëndësishme të stripave komike në Evropë, teksa së bashku me Komikët, në Tokio, Japoni dhe San Diego, ShBA, është një nga tre më të mëdhenjtë në Botë.

Uffizi ende nuk e ka shpallur datën kur do të zgjidhet autoportreti fitues./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme