Protestojnë kundër Vuqiqit, dy studentë të artit në Beograd do të ndiqen penalisht

1 Tetor, 2017 - 8:39 pm

“Dy studentë të Fakultetit të Arteve Dramatike në Beograd do të ndiqen penalisht për shkak që kanë protestuar kundër Aleksandër Vuqiqit”.

Kësisoj ka shkruar Jelena Mitrovic në rrjetin social Facebook. Mitrovic është profesoreshë, pasi lë të nënkuptohet në status se njëri nga studentët është në fakt student i saj, një prej studentëve në lëndën ku ajo ligjëron në Beograd, në këtë fakultet, shkruan KultPlus.

Jelena është edhe producente e filmave nga Beogradi.

“Dy të talentuar, njëri prej tyre student imi, do të ndiqen penalisht pasi kanë protestuar kundër autokracisë. Kjo është mënyra se si autoriteti ynë i trajton protestuesit jo të dhunshëm. Mos harroni që kjo Qeveri mbështetet nga politikanët e Evropës. Ata e dinë që Vuqiq ishte një nga ata të Millosheviqit dhe njëri nga iniciatorët e krimeve në ish Jugosllavi. Shefi i tij i dikurshëm ishte në Hagë” ka shkruar Mitrovic e cila ka kërkuar që statusi të shpërndahet sa më shumë që të shihet se si regjimi serb po vepron me protestuesit por edhe me opozitën politike. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme