‘Rain, rain, go away’ shndërrohet në ‘Pain, pain, go away’, instalacioni i Selmanit si thirrje për kujdes më të madh për natyrën

24 Qershor, 2022 - 2:37 pm

Sot në parkun Taukbahçe në Prishtinë në kuadër të festivalit ‘HAPU’, artisti Driton Selmani ka zbuluar instilacionin e tij ‘Weather forecast’, e që vjen si thirrje për kujdes më të madh për natyrën, përcjell KultPlus.

Ai tha për KultPlus se ftesa për ta realizuar këtë instalacion i ka ardhur nga Teatri Oda dhe festivali HAPU.

“Edicioni i sivjetmë i festivalit ka qenë më shumë i lidhur me temat që ndërlidhen me natyrën edhe dëmin që ne e bëjmë kundrejt natyrës dhe kjo vepër është seri e një cikli të cilin e kam nisur vitin e kaluar me ftesë të parkut memorial ‘Dotrščina’ në Zagreb, aty e kam prodhurar serinë e parë, kjo është vazhdimësi. E kam parë të arsyeshme me e përdor të njëjtin material sepse dërrasa e zezë është dërrasë e përdorur në shkolla dhe druri është i ricikluar”, u shpreh Selmani i cili tha se ky instalacion  e trajton natyrën shumë natyrshëm po të njëjtën kohë vendos pikëpyetje rolin e njerëzve duke e ditur se njerëzit janë ata që munden ta mbrojnë, por në të njëjtën kohë e dëmtojnë më së shumti natyrën.

‘Weather forecast’ ose ‘Parashikimi i motit’ Selmani thotë se i erdhi shumë natyrshëm nga vajza e tij e cila gjatë pandemisë ishte 3 vjeç e gjysmë dhe këngën e njohur ‘Rain, rain, go away’, e ka kënduar ‘Pain, pain, go aëay’.  

‘E kam arkivuar si inqizim dhe tash e kam shndërru në një mënyrë duke përdorur ngjyrë të cilën nuk e fshin uji duke përdor në një mësim të domosdoshëm se çka është duke ndodhur me neve dhe çka duhet të kemi parasysh në raportin e natyrës tonë me natyrën tonë.’, tha më tutje Selmani.

Instalacioni ‘Weather forecast’ pritet të qëndrojë në këtë ambient për një muaj, ndërkaq autori Selmani thotë se janë në diskutime që ajo të qëndrojë aty ku është vendosur edhe pas kësaj periudhe kohore./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme