Shitet 7 milionë euro, piktura e Van Gogh

4 Qershor, 2018 - 11:20 pm

Një pikturë e Van Gogh, e pikturuar kur ishte i ri, u shit sot në Paris për më shumë se shtatë milionë euro.

“Raccommodeuses de filets dans les dunes” (Riparueset e rrjetave në duna) e vitit 1882 u shit për 7,065 milionë euro tek një koleksionist amerikan, ndërkohë që kjo vepër vlerësohej midis tre dhe pesë milionë euro, shkruan insajderi.

Shitja e fundit në ankand e një pikture të Van Gogh në Paris përkon në mes të viteve 1990, dhe bëhet fjalë për pikturën “Le Jardin à Auvers” (Kopështi në Auvres) dhe arriti vlerën e 10 milionë dollarëve./KultPlus.com

Të ngjajshme