Skulptorja Arjeta Miftari dërgon “Hyjneshat” edhe në Paris

10 Dhjetor, 2018 - 4:54 pm

“Hyjneshat” e skulptores Arjetë Miftari po vazhdojnë rrugëtimin e tyre të cilin e filluan në Prishtinë e vazhduan në Berlinë, e me disa pjesëmarrje në festivale të ndryshme, për të marr rrugën tashmë drejt Parisit, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në Facebook skulptorja Miftari ka tregua se më 12 dhjetor do të hapë ekspozitën e radhës në kryeqytetin francez.

Ekspozita me skulpturat e saj do të hapet në ora 19:00 në Ambasadën e Kosovës në Francë.

“Miq të dashur sot do të ndaj me ju një lajm shumë të rëndësishëm për mua dhe vendin tim. Me datë 12.12.2018, në ora 19:00 hapet ekspozita ime personale “Rrugëtimi i Hyjneshave”. Kjo ekspozitë me karakter promovues është një mundësi e mirë për të promovuar një pjesë të punës time, që padyshim ndërlidhet edhe me trashëgiminë e pasur kulturore që ka Republika e Kosovës. Ekspozita hapet në hapësirat e Ambasadës tonë në Paris”, ka shkrua Miftari.

Tutje Miftari ka shkruar se këtë ekspozim të punës së saj në vende të ndryshme e sheh edhe si obligim.

“Obligimin që kam ndaj vendit tim për të kontribuar në promovimin e artit, kulturës dhe trashëgimisë kulturore do të vazhdoj pa u lodhur dhe me vullnet maksimal”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme