Studioja fotografike më prestigjioze e Francës vjen në Muzeun Marubi

3 Tetor, 2018 - 4:00 pm

Në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi” do të bëhet hapja e ekspozitës “Nadar. Mes rregullave dhe tekave” e kuruar nga Michel Poivert.

Studioja fotografike më prestigjioze e Francës të fund shekullit XIX dhe fillim shekullit XX vjen në Muzeun Marubi me një përzgjedhje unike imazhesh nga atelieri Nadar, që na tregon se si portreti klasik i « burrave të mëdhenj » të shekullit XIX, i shpikur nga Félix, i la vend suksesit të fotografisë së aktorëve të teatrit të fotografuar nga i biri Paul në fillim të shekullit XX. Tregtia e portretit kalon nga kthjellësia në fantazi duke na rrëfyer zhvillimin e një shoqërie ku kodet e famës ndryshojnë.

Kjo ekspozitë vjen si një bashkëpunim me Muzeun e Fotografisë Jeu de Paume në Paris, Médiathèque de l’architecture et du patrimoine, Ministrinë e Kulturës të Shqipërisë dhe Francës me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Tiranë.

Hapja e ekspozitës bëhet më datë 10 tetor, në ora 18:00 dhe do të qëndrojë e hapur deri më datë 3 shkurt 2019. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme