Printimi i rrallë i “Great Wave” të Hokusait vendos rekord të ri në ankand

25 Mars, 2023 - 4:00 pm


Printimi i rrallë i “The Great Wave off Kanagawa”, një nga imazhet më ikonike të historisë së artit, arriti një rekord prej 2.76 milionë dollarësh në një ankand Christie’s në Nju Jork të martën.Vepra e artit me gjerësi 14,6 inç është tani vepra më e shtrenjtë e printerit japonez Katsushika Hokusai që ka dalë ndonjëherë nën çekiç, tha shtëpia e ankandeve.


Krijuar në fillim të viteve 1830, “Vala e Madhe” përshkruan tre varka peshkimi që luftojnë me detet e tërbuara në atë që është prefektura e sotme e Japonisë Chiba. Është pjesë e një zhanri të njohur si “Ukiyo-e” që pa artistë të prodhonin në masë vepra në letër duke përdorur printimin e blloqeve të drurit.
Ekspertët janë të pasigurt se sa kopje të “Valës së Madhe” u prodhuan fillimisht, megjithëse dikur do të kishte disa mijëra të tilla. Megjithatë, stampat nuk ishin gjithmonë aq të kërkuara sa sot, dhe mendohet se vetëm një pjesë e tyre ka mbijetuar.


Duke bërë blog për Muzeun Britanik, i cili zotëron tre kopje origjinale të “Valës së Madhe”, studiuesi Capucine Korenberg shkroi në vitin 2020 se printerët “do të kishin prodhuar printime derisa blloqet e drurit të konsumoheshin fjalë për fjalë”, duke shtuar se kjo mund të nënkuptojë se janë bërë deri në 8000. Megjithatë, Korenberg tha se ajo kishte qenë në gjendje të gjente vetëm prova fotografike të 111 versioneve të ndryshme.

Korenberg shtoi se printimet e “Valës së Madhe” ishin të lira në atë kohë dhe dikur do të kushtonin po aq “sa rreth dy ndihma me petë në mesin e shekullit të 19-të”.
Pjesë e serisë së famshme të Hokusait “Tridhjetë e gjashtë pamje të malit Fuji”, “Vala e Madhe” është tani ndër imazhet më të riprodhuara në botë, duke u shfaqur në postera, kriklla, këmisha dhe magnete frigoriferi.
Kopje të tjera të nxjerra në ankand nga Christie’s vitet e fundit kanë variuar në çmim nga disa qindra mijëra dollarë në mbi 1.5 milion dollarë. Ai i shitur të martën përshkruhet në katalogun e shtëpisë së ankandeve si një printim i hershëm “i ruajtur mirë” që renditet “përtej dyshimit midis 20 apo më shumë përshtypjeve më të mira që mbijetojnë sot”, megjithëse Christie’s kishte oferta fillestare të vlerësuara midis 500,000 dhe 700,000 dollarë.

I listuar me emrin e tij të plotë “Kanagawa oki nami ura (Nën pusin e Valës së Madhe në Kanagawa),” artikulli u ble nga familja e pronarit të mëparshëm në fillim të viteve 1900 dhe dikur u ekspozua në muzeun e artit Glyptotek në Kopenhagë.


Shitja rekord ishte pjesë e një ankandi të madh të artit japonez dhe korean, ku pothuajse 200 vepra arti dhe antikitete kapën një total prej 11.4 milionë dollarësh.


Fotot magjepsëse ofrojnë një vështrim të rrallë në të kaluarën e Japonisë
Printimi “Great Wave” ishte ndër më shumë se 10 veprat që i atribuohen Hokusait që u shfaqën në shitje. Gjithashtu midis tyre ishin printime që përshkruanin një rrotë uji dhe një peizazh me dëborë, të dyja nga seria e tij “Tridhjetë e gjashtë pamje të malit Fuji”, që u shitën për 37,800 dollarë dhe pak më shumë se 30,000 dollarë, respektivisht.


Shitja më e madhe e ditës, megjithatë, u arrit nga një “kavanoz hëne” koreane e shekullit të 18-të – një enë prej porcelani e bardhë e bërë duke bashkuar dy gjysma gjysmësferike – që u shit për mbi 4.5 milionë dollarë./cnn/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme