Tracey Emin: Nuk e kuptova sa doja të jetoja derisa mendova se do të vdisja

9 Prill, 2021 - 7:03 pm

Artistja Tracey Emin ka thënë se kanceri i saj është zhdukur pas disa operimeve të rënda që ajo ka bërë.

57-vjeçarja tha se ajo ia doli mbanë javën e kaluar kur skanimet e saj tre-mujore ishin të gjitha të qarta, transmeton KultPlus.

Emin u diagnostikua me një kancer të fshikëzës i cili u përhap shpejt vitin e kaluar.

“Nuk jam duke pikturuar sepse po përdor vullnetin tim për të qëndruar gjallë. Kjo është ajo që po bëj,” tha ajo.

Por ajo shtoi se gjatë viteve të ardhshme shpresonte të kthente energjinë e saj në pikturë, si dhe “të ishte e lumtur, duke buzëqeshur më shumë, thjesht duke shijuar jetën”.

“Asnjëherë nuk e kuptova sa doja të jetoja derisa mendova se do të vdisja”, tha ajo.

Emin, e cila është e njohur për artin e saj të sinqertë, rrëfyes, tha se ajo kishte hequr fshikëzën e saj, një histerektomi të plotë, uretrën e saj të hequr, nyjet limfatike, “gjysmën e vaginës sime hequr”, dhe një pjesë të zorrëve të saj hequr për të ndaluar përhapjen të kancerit.

Tracey Emine njohur për instalime të tilla si shtrati i saj i paprekur dhe çadra Everyone I Have Slept With, Emin po fliste për të hapur një ekspozite të përbashkët të punës së saj me piktura nga Edvard Munch më 18 maj, e cila ishte mbyllur nga Anglia këtë dimër. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme