21 vjet shkëlqim në Prizren i dhuruar nga DokuFest

10 Gusht, 2022 - 1:52 pm

Fotografitë: Arben Llapashtica

Prej këtij viti, DokuFest është në mesin e 24 festivaleve që nominojnë një film të shkurtër dhe një film artistik për çmimin kryesor në Akademinë Evropiane të Filmit.

Mbi 250 filma do të prezantohen në edicionin e sivjetmë të Festivalit të Filmit Dokumentar dhe atij të Shkurtër që po mbahet në Prizren, e që këtë vit po shënon edicionin e 21-të, shkruan KultPlus.

Festivali që pas dy viteve u kthye në zhvillimin e rrugëtimit si viteve para pandemisë, po mbështetet edhe këtë vit nga ProCredit Bank, mbështetje që po vazhdon tash e 18-të vjet.

Festivali që ka nisë më 5 gusht me filmin “Zjarri i dashurisë” me regji të Sara Dosa, do të zgjasë deri më 13 gusht dhe do të prezantojë filma në tetë kategori: Balkan dox, artistik ndërkombëtar, filma të shkurtër dox, filma të shkurtër ndërkombëtarë, për të drejtat e njeriut, për natyrën, për të vërtetën dhe kombëtar.

Dhe sikurse çdo vit, edhe këtë herë festivali ka një moto, dhe për vitin 2022, ka përzgjedhë moton  “Si të mbijetojmë?”.

Dhe kjo moto “Si të mbijetojmë” pos që përkon me peripecitë e njerëzimit me pandeminë, është edhe inkurajues për shumë të tjerë se si mund të ngritet një festival sikurse DokuFest, e që në fillet e tyre nuk e kishin pas idenë se do të jenë në mesin e festivaleve më të mira të botës.

Prej këtij viti, DokuFest është në mesin e 24 festivaleve që nominojnë një film të shkurtër dhe një film artistik për çmimin kryesor në Akademinë Evropiane të Filmit.

Dhe këtij rrugëtimi të gjatë artistik, argëtues dhe me shumë gjallëri jo vetëm për Prizrenin, tash e 18-të vjet i beson ProCredit Bank, që edhe këtë vit e mbështetë këtë festival dhe i qëndron afër si çdo vit tjetër – në sfida dhe arritje.

ProCredit Bank, është një ndër bankat në Kosovë e cila i jep shumë hapësirë ngjarjeve të mirëfillta kulturore në vend e kjo është dëshmuar jo vetëm me DokuFest-in, por edhe me shumë ngjarje të tjera kulturore./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme