Javier Bardem dhe Cate Blanchett nderohen me çmime në festivalin spanjoll të filmit ‘Goya Awards’

13 Shkurt, 2022 - 12:00 pm

Javier Bardem fitoi çmimin aktori më i mirë në edicionin e 36-të Çmimeve Goya të Akademisë Spanjolle të Filmit në Valencia,që u mbajt të shtunën mbrëma, ndërsa aktorja australiane Cate Blanchett mori në shtëpi çmimin e parë ‘International Goya Award’, transmeton KultPlus.

Bardem fitoi Goya-n e tij të shtatë për rolin e tij në satirën e Fernando Leon de Aranoa në vendin e punës “The Good Boss”, i cili fitoi gjashtë çmime duke përfshirë filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe skenarin më të mirë origjinal.

“Faleminderit që keni shkruar një personazh kaq të pasur në nuanca, në kompleksitet, kaq qesharak”, tha Bardem duke iu drejtuar regjisorit Leon de Aranoa.

Një surprizë e natës erdhi kur Penelope Cruz, e cila ishte nominuar së bashku me bashkëshortin e saj Bardem, nuk arriti të fitonte aktoren më të mirë për rolin e saj në “Nënat paralele” të Pedro Almodovar.

Kjo vlerësim i shkoi Blanca Portillo-s për “Maixabel”, për një grua që përballet me terroristët e ETA-s që vranë burrin e saj./ KultPlus.com

Të ngjajshme