Aktori turk Ediz Hun: Jam i lidhur emocionalisht me Prizrenin

14 Shtator, 2017 - 10:53 pm

Nesër përfundon edicioni i parë i festivalit të filmit turk në Prizren, i cili solli në Kosovë edhe aktorin e njohur turk Ediz Hun.

Aktori i njohur turk, i periudhës së viteve të 70-ta, Ediz Hun ka thënë se kjo është hera e dytë që ai viziton Prizrenin.

“Jam i lidhur emocionalisht me Prizrenin dhe jam thellësisht falënderues për respektin e qytetarëve që kanë shprehur ndaj meje”, tha Hun për rtv21.

Ai po ashtu, ka treguar edhe ndërlidhjen që ka mes shkencës dhe artit, çka e ka shtyrë atë që për një kohë ta braktisë aktrimin.

“Në vitet e 70-ta në Turqi ka pasur një ngecje të zhvillimit të aktrimit në atë kohë, kjo ka qenë arsyeja që unë në moshën 35 vjeçare e ndërpreva aktrimin për tu larguar për gjashtë vjet në Norvegji e për të ju kthyer sërish profesionit tim të parë, por në mua kanë jetuar të dyja së bashku arti dhe shkenca”, tha aktori i njohur turk. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme