Aktorja e “The High Chaparral”, Linda Cristal ndërron jetë në moshën 89-vjeçare

30 Qershor, 2020 - 11:53 am

Linda Cristal, aktorja argjentinase e cila njihet më shumë njihet për rolin e saj në “The High Chaparral”, ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare.

Djali i Cristal, Jordan Wexler, e konfirmoi vdekjen e saj për FoxNews të hënën, duke thënë se ajo tani ‘po pushon e qetë’.

“Të dy prindërit e saj vdiqën kur ajo ishte 13-vjeçe. Ajo ishte jetime”, tha Wexler. “Ishte aq e varfër, në fakt, vëllai i saj vdiq para saj sepse nuk kishin para për t’i blerë ilaçe”, vazhdon më tej djali i saj.

Wexler tha se Cristal luftoi shumë gjatë për një jetë më të mirë për veten e saj dhe kur ajo e bëri atë në Hollywood, u njoh nga John Wayne, i cili i tha “Do të jesh në filmin tim tjetër”.

Duke e falënderuar për gjërat e mira që ka bërë, Jordan shtoi se ishte me fat pasi Cristal sakrifikoi gjithçka për t’u siguruar të bijve një jetë komode.

“Ajo ruajti çdo dollar. Ajo nuk ishte një shpenzuese, ajo investoi me mençuri. E dini, ju duhet të mbani mend – ajo shkoi nga asgjëja dhe prindërit e saj vdiën aq të rinj sa ajo bëri vetëm një arsim të klasës së pestë, por ajo fliste pesë gjuhë”, thotë ai më tej.

Disa muaj para vdekjes së Cristal, Wexler tha se ai foli me nënën e tij – e cila duroi glaukomën midis sëmundjeve të tjera që do ta pengonin atë të shihej ose të lëvizte lirshëm – dhe i shpjegoi asaj se trashëgimia e saj ishte shkruar në histori përgjithmonë për shkak të guximit të saj për të luftuar për gratë dhe pakicat në biznes.

“Ju keni ndryshuar dhe keni frymëzuar miliona gra. Kjo është nëna ime. Një engjëll në parajsë pa dyshim”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme