Beogradi i kushton festival Bekim Fehmiut, Kosova dikur refuzoi ta kujtonte

5 Janar, 2020 - 9:25 am

Edicioni i 48-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Beograd, do t’i kushtojë edicion të veçantë një prej aktorëve më të mëdhenj në kinemanë jugosllave, Bekim Fehmiut me rastin e shënimit të një dekade nga vdekja e tij, shkruan KultPlus.

Në kujtim të atij gjigandi të teatrit, Edicioni i 48-të i këtij Festivali ka realizuar një retrospektivë të filmave të Fehmiu, raporton mediumi serb Seecult.

Lindur si shqiptar në Sarajevë, i rritur në Kosovë, studion në Beograd, dhe duke punuar në të gjithë Jugosllavinë, Bekim Fehmiu ishte një simbol i Jugosllavisë dhe një njeri që ata pa dashur e donin dhe respektonin në të gjithë rajonin dhe në të gjithë Evropën, thuhet ndër të tjerash në portalin serb.

Ai ishte një nga figurat e pakta në jetën publike që u rebelua kundër nacionalizmit në rritje dhe luftërave vëllavrasëse të viteve 1990, duke protestuar kundër tërheqjes së tij të plotë nga publiku. Në qershor 2010, ai e mbylli jetën me një armë gjahu në Beograd, dhe sipas dëshirës të tij, hiri iu shpërnda në lumin Bistrica në Prizren, në vendin ku kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë.

Ai ishte aktori i parë i Evropës Lindore që luajti një film në Hollyëood gjatë Luftës së Ftohtë – Aventurat (1970) të Louis Gilbert. Ai ka bashkëpunuar me regjisorët Dean de Laurentis dhe John Houston, dhe partnerët e tij në ekranin e madh kanë qenë Olivia de Heville, Ava Gardner, Dirk Bogart, Charles Aznavour dhe yje të tjerë botërorë.

Kritikët dhe historianët e artit të filmit e kanë vlerësuar atë si një aktor që ndryshoi historinë e kinemasë jugosllave, kryesisht për shkak të rolit të Bela Bora-s në një prej filmave kryesorë të valës së zezë – arritja e kultit të “Pendëve Gatherers” të Alexander Sasha Petrovic, i cili u dha çmimin e Jurisë së Madhe në Kanë , dhe Bekimi shtyu në krye të teatrit vendas dhe evropian.

Fehmiu ishte gjithashtu frymëzim për festivalin “Mirdita, ditë të mbarë”, i cili përfaqëson skenën bashkëkohore të Kosovës në Beograd dhe anasjelltas, por prej vitesh është shoqëruar me tensione.

Festivali do të mbahet nga 28 shkurti i këtij viti, deri më 8 mars dhe siç u njoftua më herët, ylli më i madh do të jetë aktori amerikan John Malkovich, producent, dramaturg dhe regjisor, i cili gjithashtu do të marrë çmimin Fituesi i Beogradit për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në film art. / KultPlus.com

Të ngjajshme