Box Office: ‘Doctor Strange 2’ arkëton 185 milion dollarë

9 Maj, 2022 - 12:00 pm

Doctor Strange dhe libri i tij i magjive ka mbledhur një shumë të mirë prej 185 milionë dollarësh në kinematë e Amerikës së Veriut gjatë fundjavës, duke riafirmuar dominimin e arkës së Marvel Cinematic Universe të Disney pas një viti më të lëkundur dhe të goditur nga pandemia për ekskluzivitetin, transmeton KultPlus.

Afati kohor i “Doctor Strange në Multiverse of Madness” përfaqëson një rikthim në formë për MCU të Disney pasi publikoi “Black Widow” në epokën e COVID (debutimi me 80 milionë dollarë, plus 60 milionë dollarë në Disney Plus), “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” (debutimi me 75 milionë dollarë) dhe “Eternals” (debutimi me 71 milionë dollarë). Për shkak të pandemisë dhe rrethanave të tjera lehtësuese, ato këste nuk arritën t’i përmbushin paraardhësit e tyre të ekskluzivitetit për sa i përket shitjeve të biletave.

Këto rikthime në arkë shënojnë fundjavën e 11-të më të madhe të hapjes në histori. Duke pasur parasysh anomalinë e arritjes së atyre lartësive në arkë, “Doctor Strange 2” dha lehtësisht fundjavën më të madhe të hapjes së vitit 2022, si dhe debutimin e dytë më të madh në kohët e COVID-19. Para kësaj fundjave, “The Batman” ishte fundjava më e madhe e hapjes së vitit me 134 milionë dollarë. “Spider-Man: No Way Home” ende renditet si fundjava më e madhe e hapjes së pandemisë (dhe e dyta më e madhe ndonjëherë) me 260 milionë dollarë.

Jashtë shtetit, filmi fitoi 265 milionë dollarë nga 49 territore, duke e çuar totalin global në 450 milionë dollarë. Meqenëse “Doctor Strange 2” nuk ka gjasa të luhet në Kinë, Rusi apo Ukrainë, filmi do të mbështetet në shikime të përsëritura nga audienca anembanë globit për të shtyrë shitjet e biletave përtej shifrës së lakmuar prej 1 miliard dollarësh. Vetëm “Spider-Man: No Way Home” ka qenë në gjendje të kapërcejë atë prag që kur u përhap COVID.

Në arkat e brendshme, vazhdimi i “Doctor Strange” tejkaloi të gjithë shifrat e fundjavës së hapjes së paraardhësit të tij në një ditë të vetme. “Doctor Strange 2” fitoi 90 milionë dollarë vetëm të premten, ndërsa aventura e vitit 2016 “Doctor Strange” solli 85 milionë dollarë mes të premtes dhe të dielës. Marvel dhe filma të tjerë të mëdhenj ekskluziviteti priren të jenë të ngarkuar për sa i përket shitjeve të biletave, sepse fansat duan të jenë ndër të parët që e shohin filmin — që të mos shfaqen spoilerët në internet dhe të prishin argëtimin. Gjithsesi, vazhdimi do të kalojë shpejt shifrën përfundimtare të filmit origjinal “Doctor Strange”, i cili përfundoi shfaqjen e tij teatrale me 232 milionë dollarë në vend dhe 677 milionë dollarë në mbarë botën.

“Doctor Strange 2” po përfiton si filmi pasues i gjigantit të arkëtarëve të Sony “Spider-Man: No Way Home”, i cili u bë një ngjarje filmi që duhet parë dhe fitoi 1.89 miliardë dollarë në mbarë botën. Me aventurat magjepsëse të Peter Parker-it si një pararendës, plus makinerinë e marketingut të Disney-t që ngacmonte shumë disa surpriza të mëdha, “Doctor Strange” u ul në ajër – madje edhe për një film Marvel.

Imax, 3D dhe ekranet e formateve të tjera premium kontribuan gjithashtu në fitime më të larta për “Doctor Strange 2”, i cili kushtoi 200 milionë dollarë për t’u prodhuar, pa përfshirë tarifat e majme të marketingut. Sipas Disney-t, 36% e shitjeve të përgjithshme të biletave në arkë erdhi nga formatet premium. Me 33 milionë dollarë vetëm nga Imax, “Doctor Strange” renditet ndër 10 fundjavat më të mira të hapjes globale të kompanisë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme